John D Hirsch MD

Experienced Reefer
Manhattan Reefs
Location
St.Louis
Today we aren?t talking about the price of ingredients in your favorite food, but the price of dietary energy.

Plants manufacture their own food, all animals eat. Eating involves hunting, capturing, ingesting, digesting, absorbing, and finally packaging and transporting nutrients to the body. All of the above requires energy upfront.

In addition to these upfront costs, eating is not 100% efficient. Depending on the food quality between 20-40% of the nutrients maybe lost in the detritus. Food Quality matters. In addition, depending on the source the energy cost of eating is somewhere between 10-20% of the food value. Add it up. Food is expensive.

How expensive is your food?
 

Sponsor Reefs

We're a FREE website, and we exist because of hobbyists like YOU who help us run this community.

Click here to sponsor $10:



Top